2021-08-14

Dviračių žygis – Kvietinių istorijos pėdsakais.

Yra sakoma, kad tauta, kuri nežino savo praeities, neturi ateities.

Kvietinių bendruomenė šiandieną, dviračių žygio  „Kvietinių istorijos pėdsakais“ metu, dar kartą susipažino su Kvietinių istorija, kuri mena gilią senovę, todėl drąsiai galime teigti, kad Kvietiniai turi kuo pasigirti ir pasididžiuoti…

Šiandieną būrys kvietiniškių su dviračiais ir paspirtukais susibūrė prie Kvietinių informacinio – istorinio stendo, kuris praeitais metais bendruomenės iniciatyva buvo pastatytas pačiame Kvietinių centre. Kvietinių vardas rašytiniuose šaltiniuose minimas nuo 1535 m., bet žmonės šiose žemėse gyveno gilioje senovėje, net 2 tūkst. metų prieš Kristaus gimimą…

Ne kiekviena gyvenvietė turi tiek lankytinų ir istorinių vietų, kiek turi Kvietiniai, deja laikui bėgant, jos buvo primirštos ar visiškai paskendusios užmarštyje. Kvietinių bendruomenės centro iniciatyva – vėl prikeltos ir įamžintos ne tik nuotraukų galerijoje bendruomenės namuose ar informaciniame-istoriniame Kvietinių stende, bet ir gyvai aplankytos bei detaliai papasakota Kvietinių istorija, kuri glaudžiai buvo surišta su Gargždais. Kvietiniai – sena vakarų Žemaitijos pasienio gyvenvietė. Kvietinių kaimas rašytiniuose šaltiniuose minimas 1535 m. Gargždų katalikų bažnyčios fundacijos dokumentuose, kaip karalienės Bonos Gargždų bažnyčiai skirtų žemių dalis.

Šiandien dviračių žygio dalyviai aplankė šias vietas:

✅Šv. Florijono koplytėlė.

✅Pirmoji pradžios mokykla Mineikių sodyboje, kuri veikė nuo 1924 m. (Dėkojame istorikei Janinai Valančiūtei už šiltą priėmimą ir pasidalintais faktais apie šią mokyklą).

✅Vokiečių tiltas, statytas 1932 m. Dvaro kelio atkarpoje, kuris pakeitė buvusį medinį tiltą. Seniau Kvietiniai turėjo du kelius susisiekimui su Gargždais. Iš Gargždų į Kvietinius nuo seno vedė Dvaro kelias. Šiuo keliu iš Gargždų seniau važinėjo ir grafas Eugenijus Rene su šeima. Tiesiant automagistralę (A1) Kaunas -Klaipėda kelio istorinė trasa panaikinta. Antrasis kelias ejo taip vadinamu Pakasiniu – palei rubežių su Prūsijos teritorija (dabar Kretingos plentas).

✅Dvaro kelio pabaiga ties autostrada, nuo kur atsiveria gražus vaizdas (Seniau Kvietiniai buvo pravažiuojama gyvenvietė, kurią su Gargždais nuo XVI a. jungė senasis Dvaro kelias, deja, tiesiant autostradą buvo nukastos žemės ir nepastatytas tiltas, taip kelio atkarpa jungianti Kvietinius su Kvietinių gatve Gargžduose sunaikinta).

✅Kvietinių pradinė mokykla Telšinskų sodyboje po Telšinskų tremties į Sibirą 1945 m. perkelta iš Mineikių sodybos.

✅Giliausias Lietuvos šulinys Špučių sodyboje, kurį aplankė Lietuvos prezidentas Antanas Smetona ir įteikė net 600 litų premiją.

✅Kvietinių senosios (maro) kapinaitės.

✅Kvietinių pilkapynas ( I tūkstantis metų prieš Kristų.) Tiesiant dujotekį, 2015 metais šiame pilkapyne buvo rastos šio laikotarpio urnos su žmonių pelenais. Iš jų viena buvo itin gerai išsilaikiusi ir šiuo metu restauruojama Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje Klaipėdoje.

Dėkojame mūsų rėmėjams: Mariui Stropui ir Rūgpienių kaimo sodybos savininkams.